"Gabro" isimli Roman - Karyo Hliso
Yusuf Begtas:

"Gabro" isimli Roman

Malfono Yusuf Beğtaş
"Gabro" isimli Roman

Maddiyatın/nefsaniyetin/bencilliğin dağı ne kadar yüksek olursa olsun, kültürün yolu onların üzerinden geçer. Dolayısıyla maddi zenginliğin, mana/zihin dünyasına huzur vermesi, kültürel zenginliğe bağlıdır.

Kendimi bildim bileli, kültürel farkındalığı yüksek şahsiyetlerle beraber olmayı çok önemsiyorum. Onlarla vakit geçirmek büyük kazanımdır. İnsan adeta yenileniyor ve güçleniyor. Çünkü insanın kendini tanımasında ve geliştirmesinde kitaplar kadar, kültür sahibi edip insanlar da çok önemlidir.

İsveç'te yaşayan Rabi Fehmi Bargello memleket sevdalısı, içi de dışı da Süryani kültürüyle kalaylı edip bir şahsiyettir. Zamanın gürültüsünde kaybolmasın diye anıların fısıltılarını roman şeklinde İsveç diliyle yazıya döktü. Ve Türkçeye çevrildi. Bence çok iyi yaptı. Kutluyorum. Kendisine çok teşekkür ederim.

Midyat’taki evinde kendisini ziyaret etme fırsatı buldum. Çok hoş vakit geçirdik. Tatlı bir sürpriz yaptı. Belge Yayınlarından yeni çıkan GABRO (Peygamber Ocağında Bir Süryani) isimli romanını hediye etti. Çok mutlu oldum. Askerlikteki anılarından yola çıkarak, insanlar, kültürler ve sınıflar arasındaki çelişkileri anlatan bu romanı henüz okumadım. Ancak mozaiği andıran ortak yaşamı önemseyen ve insan onuruna değer veren herkesin okuması gereken bir roman olduğunu düşünüyorum.

Değerli yazarımız Fehmi Bargello, ‘‘Gevriye’’ ismini verdiği karakteriyle okuyucuyu anıların yolculuğuna çıkarırken, bu yolculukta hoşça vakit geçirmesine gayret göstermektedir.

Onun deyişiyle, okunmayan her kitap yenidir. Bilinmelidir ki, okunan her yeni kitap kurumuş kabuklardan kurtulmaya bir vesiledir. Çünkü ruhu ihmal ettiğimizde zihnimiz bizi rahatsız eder. Bizi yorgun ve bitkin düşürür. Ruh işbaşındaysa, zihnimiz rahatlar, faydalı işler üretir. Biz de daha huzurlu ve üretken oluruz.

Denilir ki; ‘‘Kalemin mürekkebi, ölümsüzlüğün suyudur.’’

Kalemin üretkenliğiyle anıların suyunu bize içerdiği için minnettarız Fehmi Bargello üstadımıza… 

Saygılarımla

Malfono Yusuf Beğtaş

President of the Syriac Association of Language, Culture and Literature


 
Read more articles

Turkish Articles
Please Leave Your Thinking

Leave a Comment

You can also send us an email to karyohliso@gmail.com